صفحه اصلی > اخبار > برگزاری مراسم بیست و ششمین جشن دانش‌آموخته گي دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين
برگزاری مراسم بیست و ششمین جشن دانش‌آموخته گي دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين

مراسم بیست و ششمین جشن دانش‌آموخته گي دانشجویان  مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي قزوين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، در اين مراسم باشكوه كه با حضور دانش آ‌موختگان رشته‌هاي مختلف و خانواده‌هاي آنان برگزار شد، حجت‌الاسلام حيدري مسوول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان قزوين با اشاره به نام‌گذاري امسال با عنوان "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي" توسط رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: آموختن علم از اولين محبوب‌هاي خداوند متعال است و شما امروز موفق شديد سطوح علمي خود را تكميل كنيد؛ اما انسان دانشمند در سايه‌ي طهارت علمي دو چيز را بايد رعايت كند، يكي حفظ طهارت شكم و روزي حلال است و ديگري توجه به فرهنگ.

مسوول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان قزوين ادامه داد: انساني كه مي‌خواهد از ميوه‌ي دلچسب علم بهره‌مند شود بايد دقت كند كه اين درآمد ناپاك نباشد. يك انسان تحصيل كرده زندگي متفاوتي از نظر شخصي و اجتماعي با يك شخص بي‌سواد دارد.

حجت‌الاسلام حيدري با تاكيد بر اهميت نماز تصريح كرد: نماز حكم غذاي روح انسان را دارد، اما بايد از عواملي كه مانع برپايي نماز مي‌شوند دوري كنيم، زيرا همانند سمي است كه روح انسان را مسموم مي‌كند.

وي ضمن تبريك به فارغ‌التحصيلان، خطاب به والدين آن‌ها گفت: از زحمات شما پدران و مادران گرامي قدرداني مي‌كنم كه براي تربيت فرزنداني صالح از هيچ كوششي دريغ نكرده‌ايد.

مسوول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان قزوين با اشاره به دست‌آوردهاي انقلاب اسلامي از ابتدا تاكنون، اظهار داشت:‌ خدا را شاكريم در كشوري زندگي مي‌كنيم كه در سايه‌ي مديران متدين، به رشد و بالندگي رسيده است. پيش از انقلاب اسلامي تعداد دانشجويان ما در قزوين كمتر از 200 نفر بود، اما امروز در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان بالغ بر 50 هزار نفر دانشجو در حال تحصيل هستند.

حجت‌الاسلام حيدري خاطرنشان كرد: بالندگي و دست‌آوردهايي كه در سايه‌ي انقلاب اسلامي ميسر شده، بي‌نظير است. دست‌يابي به فن‌آوري هسته‌اي كه با توسل به ائمه و معصومين (ع) براي ما به دست آمده و تربيت دانشمنداني همچون دكتر شهرياري و احمدي روشن گوشه‌اي از اين موفقيت‌ها است.

در بخش ديگري از اين مراسم نيز دكتر موسي‌خاني رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين خطاب به فارغ‌التحصيلان گفت: چند سال پيش وارد اين دانشگاه شديد و مرحله‌ي جديدي از زندگي را آغاز كرديد و با تلاش خود و استادان، موفق شديد اولين يا دومين دوره‌ي دانش‌آموختگي را پشت سربگذاريد. با سرمايه‌گذاري در اين دانشگاه زمان طلايي عمر خود و منابع مالي خانواده‌هايتان را به ما اختصاص داديد؛ و حالا بايد به عنوان متخصص وارد جامعه شويد كه اين دست‌آورد بزرگي است.

وي با بيان بخش‌هايي از زندگي استيو جابز موسس شركت اپل اظهار داشت: فارغ‌التحصيل در رشته‌هاي مختلف زياد است، اما فارغ‌التحصيل كارآمد كه بتواند در جامعه تحول‌آفريني و توليد ثروت كند كم داريم.

دكتر موسي‌خاني افزود:‌ درآمد فارغ‌التحصيلان كارآفرين دانشگاه استنفورد در حدود 3 هزار ميليارد تخمين زده شده است و اين مي‌تواند در جامعه تاثيرگذار باشد و همان طور كه پيامبر اكرم (ص) فرمودند، "بهترين مردم، سودمندترين آن‌ها هستند."

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين خطاب به فارغ‌التحصيلان گفت: تك‌تك شما به عنوان سرمايه‌ي انساني در هر رشته‌اي بايد در حوزه‌ي كاري خود كارآفرين باشيد و نوآوري‌هاي شما به جامعه كمك كند. اگر تنها مصرف‌كننده باشيم و نوآوري نداشته باشيم نه خود از زندگي لذت مي‌بريم و نه جامعه احساس خوبي نسبت به ما خواهد داشت.

وي ادامه داد: همه‌ي ما به پدر، مادر، مردم و شهدا دين داريم، شهدايي كه جان عزيز خود را براي امنيت ما تقديم كردند؛ پس بايد بتوانيم اين دين را ادا كنيم كه با نوآوري، توليد ثروت و خدمت به جامعه ميسر مي‌شود.

دكتر موسي‌خاني با تاكيد بر لزوم حركت به سوي اقتصاد بدون نفت تصريح كرد: متاسفانه هنوز نتوانستيم بعد از 30 و چند سال شعار اقتصاد بدون نفت را عملي كنيم. نفت كالايي آسيب‌پذير و پايان يافتني است و بايد با توليد علم براي تحقق شعار اقتصاد بدون نفت تلاش كنيم.

اين استاد دانشگاه با اشاره به استراتژي كشور ژاپن در صنعت گفت: كشور ژاپن توسعه‌ي دانشگاه را نسبت به توسعه‌ي صنعت ارحج‌تر مي‌داند، زيرا آن‌ها معتقدند اگر فارغ‌التحصيلان به دانش و بهره‌وري كشور اضافه كنند، باعث رقابت‌ و رشد خواهد شد.

دكتر موسي‌خاني ادامه داد: ما هم بر اين استراتژي معتقديم، 10 درصد جمعيت قزوين را دانشجويان تشكيل مي‌دهند كه اين يك مزيت نسبي است، اما وقتي به يك مزيت مطلق تبديل مي‌شود كه اين جمعيت كارآفرين شوند و بازارهاي جهاني را فتح كنند.

وي تصريح كرد: امام فرمودند "بايد باور كنيم مي‌توانيم"، همه‌ي ما مي‌توانيم يك انسان موثر باشيم. تك‌تك انسان‌ها قابليت‌هاي زيادي دارند، براي بالقوه كردن اين پتانسيل بايد نگاه خود را تغيير دهيم و وارد بازار كار شويم.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين زمان را يك منبع تكرارناپذير عنوان و خاطرنشان كرد: بايد زمان خود را مديريت كنيم و از فرصت‌هاي پيرامون نهايت بهره را ببريم. همه چيز فرصت است، حتي اگر منفي باشد، ما بايد براي آن راهكار پيدا كنيم و خدمات ارايه دهيم و از اين راه ثروت توليد كنيم.

دكتر موسي‌خاني خطاب به دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين گفت: جامعه‌اي كه به ما كمك كرده است از ما انتظار دارد، پس بايد براي جامعه‌ي خود موثر باشيم. بيعت كردن با شهدا، خدمت و نيكي به پدر و مادر و ... همه نمونه‌اي از موثر بودن در زمينه‌هاي مختلف است.

وي با تاكيد بر پایبندي به ارزش‌ها تصريح كرد: اگر مي‌خواهيم از وجود خود احساس لذت كنيم بايد به ارزش‌ها پايبند باشيم، زيرا دنيا يك دوران گذرا است و تنها خوبي‌ها ماندگار خواهد بود.

دكتر موسي‌خاني با اشاره به سختي‌ها و مشكلات تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در ابتداي انقلاب خاطرنشان كرد: اين دانشگاه با سختي‌هاي فراوان تاسيس شد، اما حالا فارغ‌التحصيلان آن در جاي‌جاي دنيا در حال خدمت و فعاليت هستند؛ اين نشان مي‌دهد كه توليد سخت، اما لذت بخش است. ما بايد زحمت بكشيم و از خود آثار وجودي باقي بگذاريم.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: بايد براي سربلندي كشور عزم ملي داشته باشيم. به طور مثال ما 22 سال پيش تاسيس اين دانشگاه را آغاز كرديم و كسي باور نداشت به اين نقطه برسيم و امروز موفقيت‌هاي پي‌درپي ما در سطح ملي و بين‌المللي خود نمايي مي‌كند.

وي ادامه داد: امروز خودروي خورشيدي و هيبريدي و موتور الكتريكي ما در كشور مقام اول را كسب مي‌كنند، تنها پروژه‌ي خورشيدي كشور را در اختيار داريم، دانشجويان عمران ما در مسابقات بتن كشور مقام‌هاي متعددي به دست مي‌آورند، در مسابقات فرهنگي همواره پيشتاز هستيم و من تمام اين موفقيت‌ها را به شما فارغ‌التحصيلان تبريك مي‌گويم و به شما عزيزان افتخار مي‌كنم.

دكتر موسي‌خاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به كانون نوپاي فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين از فارغ‌التحصيلان درخواست كرد ارتباط خود را با دانشگاه قطع نكنند و با فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي، هم چنان خود را جزيي از مجموعه‌ي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين بدانند.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين خطاب به فارغ‌التحصيلان گفت: سعي كنيد در هركجا كه هستيد در آن حوزه شماره يك باشيد، بايد اراده‌ي شما اين باشد كه همواره شماره يك يا دو باشيد تا بتوانيد پله‌هاي ترقي را طي كنيد و به موفقيت برسيد.

وي درستي را رمز موفقيت دانست و تصريح كرد: رابطه‌ي تنگاتنگي بين اخلاق، پيشرفت و موفقيت وجود دارد، پس همواره بايد درستي را پيشه‌ي خود قرار دهيم و از دروغ‌گويي بپرهيزيم.

دكتر موسي‌خاني در پايان سخنانش اظهار داشت: من هنوز هم با گذشت 22 سال با عشق به اين دانشگاه پا مي‌گذارم و بيش از گذشته هم تلاش مي‌كنم. همه‌ي ما به مردم و خون شهدا مديون هستيم پس بايد سعي كنيم تا ايران سربلند باشد و كشوري در شان مردم ايران بسازيم.

شايان ذكر است؛ برنامه‌هاي فرهنگي مختلف از ديگر بخش‌هاي اين مراسم بود و در پايان نيز ميثاق‌نامه‌ي فارغ‌التحصيلي، توسط يكي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين قرائت شد.آرشیو اخبار
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین می باشد. طراحی و پیاده سازی : واحد اینترنت دانشگاه آزاد اسلامی قزوین