صفحه اصلی > اخبار > بازتاب گسترده ی حضور خودروی خورشیدی هاوین 2 در رسانه های جهانی
بازتاب گسترده ی حضور خودروی خورشیدی هاوین 2 در رسانه های جهانی

بازتاب گسترده ی حضور خودروی خورشیدی هاوین 2 در رسانه های جهانی

خبر حضور خودروی خورشیدی هاوین 2، در مسابقات جهانی خوردوروهای خورشیدی امریکا که اوایل تابستان برگزار می شود، بازتاب های بین المللی داشته است.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، حضور خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتد پرس در مرحله تست خودوری خورشیدی هاوین در بزرگراه قزوین – زنجان و انعکاس حضور تیم سازنده این خودروی خورشیدی در مسابقات جهانی امریکا ،در این خبرگزاری منجر به بازتاب این رویداد در روزنامه  واشنگتن پست، elan ،mail onlain  ، نشریه دویچه وله آلمان، یاهو ، و آسوشیتد پرس شده است. 

در بخشی از گزارش واشنگتن پست آمده است:  اگرچه موتور و صفحات خورشيدي اين خودرو از خارج وارد شده اما اين تيم نوعي سيستم مسيريابي حداكثر را براي خودرو طراحي كرده است كه با ايجاد  اتصال  بين اينونترها، شارژهاي باتري و ساير دستگاه ها باعث بهينه تر شدن سلول هاي خورشيدي آن مي شود.

به گفته فرخنده نظيري 20 ساله  مسول بخش الكترونيك پروژه و تنها  عضو خانم در اين تيم تحقيقاتي از دانشگاه آزاد اسلامي قزوين "آنها قصد دارند جذب انرژي خورشيدي  در اين خودرو  بر اساس مسيري كه طي خواهد كرد را بهينه سازي كنند.

ما در ابتدا مسير مسابقه را شبيه سازي كرده و شرايط آب و هوا را مورد ارزيابي قرار مي دهيم. سپس زواياي اشعه هاي خورشيد در طول 8 روز مسابقه را محاسبه مي كنيم".

اين خوردو 220 كيلوگرمي (485 پوندي) داراي طول 4.5 متر (15 فوت) ، عرض 1.8 متر و ارتفاع 1.1 متراست و به يك اتاقك راننده شبيه به كابين خلبان مجهز است. باتري هاي ليتيومي اين خودرو با كمك پنل هاي سلول هاي خورشيدي به مساحت 6 متر مربع مي تواند خودرو را به مدت 4 ساعت با سرعت 90 تا 150 كيلومتر بر ساعت براند.

بر اساس این گزارش نسخه  قبلي اين خودور با نام هاوين 1 در مسابقات خودروهاي خورشيدي استراليا مقام 17 را به دست آورد.

در ادامه گزارش واشنگتن پست به حامیان مالی ساخت این خودرو اشاره شده است : يك بانك ايراني و يك توليد كننده باتري، حاميان مالي اين تيم تحقيقاتي هستند و  150000 دلار را به اين پروژه اختصاص داده اند. انتظار مي رود هزينه هاي حضور در اين مسابقات  و مسافرت تيم به امريكا بيش از اين مبلغ باشد.

دكتر بيت الله اكبري سرپرست اين تيم تحقيقاتي مي گويد: به اعتقاد او اين پروژه مي تواند  گامي در راستاي اشاعه انرژي پاك در كشور ايران باشد در كشور ما درصد بالايي از يارانه ها به سوخت هاي فسيلي اختصاص مي يابد كه متاسفانه  باعث ترغيب عموم به استفاده از خوردهاي بنزیني شده است.

این گزارش این گونه پایان می یابد: محققان جوان و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين مي توانند در رشد اقتصادي ايران و مخصوصا در حوزه انرژي پاك  نقش مهمي را ايفا  كنند كه اين خود باعث كاهش وابستگي ما به نفت  مخصوصا در برهه كنوني كه نياز به صرفه جويي است خواهد شد.

ماه گذشته ايران با هدف نزديك كردن قيمت انرژي به قيمت جهاني آن  بخشي از يارانه اختصاص يافته به  انرژي را حذف كرد كه در نتيجه آن قيمت بعضي از فرآورده ها تا دو برابر افزايش يافت. ايران تحت تحريم هاي بين المللي ناشي از برنامه هسته اي خود است.

يارانه اختصاص يافته به بنزين در گذشته باعث پايين نگه داشتن تصنعي قيمت اين فرآورده شده بود و در نتيجه هزينه يك بطري آب معدني نسبت به يك بطري بنزين ارزان تر بود. هدف از حذف اين يارانه ها آزاد كردن درآمد ناشي از هدفمند كردن يارانه براي مصرف در بخش توليد و پروژه هاي زيرساختي است.

 به گفته مسعود مهاجر كارشناس حمل و نقل با توجه به اينكه ايران در سال داراي  300 روز  كاملا آفتابي است و ظرفيت طبيعي لازم براي شارژ كردن پنل هاي خورشيدي فراهم است سرمايه گذاري دولت در حوزه انرژي خورشيدي مي تواند بسيار مفيد باشد.   

به گفته او با حذف يارانه سوخت و انرژي و با توجه به برخورداري همه مناطق ايران از نور مناسب خورشيد، انرژي خورشيدي مي تواند جايگزين مناسبي براي سوخت هاي فسيلي باشد.

خودوری خورشیدی هاوین 1 در مسابقات جهانی استرالیا که دو سال پیش برگزار شد دربین 44 تیم دنیا به مقام 17 دست یافت.
آرشیو اخبار
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین می باشد. طراحی و پیاده سازی : واحد اینترنت دانشگاه آزاد اسلامی قزوین