صفحه اصلی > اخبار > دکتر موسی‌خانی در گفت‌وگو با شبکه 4 سیما: مسابقات ربوکاپ ایران زیر نظر بنیاد نخبه‌گان قرار می‌گیرد
دکتر موسی‌خانی در گفت‌وگو با شبکه 4 سیما: مسابقات ربوکاپ ایران زیر نظر بنیاد نخبه‌گان قرار می‌گیرد

دکتر موسي‌خاني در گفت‌وگو با شبکه 4 سيما:
مسابقات ربوکاپ ايران زير نظر بنياد نخبه‌گان قرار مي‌گيرد

رييس کميته ملي ربوکاپ ايران، موفقيت‌هاي نخبه‌گان ايراني در مسابقات جهاني ربوکاپ 2014 برزيل را به رهبر معظم انقلاب، جامعه‌ي علمي کشور و دکتر ميرزاده رياست دانشگاه آزاد اسلامي تبريک گفت.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، دکتر موسي‌خاني در مصاحبه‌ي زنده تلويزيوني با برنامه‌ي "گفت‌وگوي 20" شبکه 4 سيما با اشاره به نتايج درخشان دانش‌آموزان و دانشجويان ايراني در مسابقات جهاني ربوکاپ 2014 برزيل، اظهار کرد: به ميمنت ماه مبارک رمضان و دعاي خير مردم خوب کشورمان، نمايندگان ايران در اين مسابقات بسيار خوب ظاهر شدند.

وي افزود: در بخش بزرگسالان، دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با کسب 5 مقام شامل 3 مقام قهرماني و 2 نايب قهرماني، تيم دانشگاه يزد با 2 مقام اول، تيم دانشگاه امير کبير با يک مقام قهرماني، تيم پرديس دانشگاه تهران با يک مقام نايب قهرماني به کشور بازگشتند که عناوين بسيار شايسته‌اي است.

رييس کميته ملي ربوکاپ ايران ادامه داد: در بخش دانش‌آموزي امسال دانش‌آموزان ما بسيار خوش درخشيدند و نسبت به سال گذشته رشد و پيشرفت بسيار قابل ملاحظه‌اي داشتند و توانستند در طول برگزاري مسابقات، بارها و بارها پرچم پرافتخار جمهوري اسلامي ايران را به اهتزار درآورند و سرود ملي کشورمان را دسته‌جمعي بخوانند که اين مساله مورد توجه بازديدکنندگان و برگزارکنندگان مسابقات قرار گرفت.

دکتر موسي‌خاني تصريح کرد: در مراسم اختتاميه مسابقات جهاني ربوکاپ 2014 برزيل و در بخش دانش‌آموزي هنگامي که مقام‌ها قرائت مي‌شد، بيشتر عناوين براي مدارس خوب ايراني مانند خرد، فرزانگان، اژه‌اي اصفهان، کاوش، امام جواد (ع) و ساير مدارس کشور بود که اين موفقيت‌ها بسيار غرورانگيز است.

وي با اشاره به پيشرفت و توسعه‌ي علم رباتيک در کشور، خاطر نشان کرد: امروزه صنايع جهان به سوي سيستم‌هاي مکاترونيکي پيشرفته حرکت مي‌کنند و استفاده از هوش مصنوعي در صنايع مختلف مانند پزشکي، کشاورزي و ... افزايش يافته است. توسعه‌ي هوش مصنوعي هم مورد نياز کشور است و هم پژوهشگران و نخبه‌گان ايراني اين استعداد را دارند و فکر مي‌کنم هنوز هم خيلي جا دارد که در اين حوزه و براي گسترش آن کار کنيم.

رييس کميته ملي ربوکاپ ايران با اشاره به نقش صداوسيما در معرفي و توسعه‌ي علم رباتيک در کشور، گفت: جا دارد از تمامي تهيه‌کنندگان و سازندگان برنامه‌هاي مرتبط با علم رباتيک، قدرداني کنم.

دکتر موسي‌خاني درخشش دانش‌آموزان ايراني در مسابقات جهاني ربوکاپ 2014 برزيل را خيره کننده عنوان و خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان ما افتخارات زيادي را کسب کردند؛ به عنوان مثال در مسابقات امسال عنوان "قهرمان قهرمانان" به مدرسه‌ي شهيد اژه‌اي اصفهان رسيد که مقام بسيار شايسته‌اي بود. بسياري از مدارس خوب کشورمان نيز در اين مسابقات عناوين ارزشمندي به دست آوردند و جا دارد همه‌ي مدارس کشور در اين زمينه فعال باشند، زيرا دانش‌آموزان ايراني هم هوش بسيار خوبي و هم علاقه‌ي زيادي به اين صنعت دارند و هنوز هم براي توسعه‌ي اين دانش در کشور بايد تلاش کنيم.

رييس کميته ملي ربوکاپ ايران، رباتيک را دانشي پويا، ديناميکي و رو به جلو خواند و افزود: هر روز يافته‌هاي جديد در علوم رباتيک به دست مي‌آيد و مدارس، پژوهش‌سراها، دانشگاه‌ها و تمامي مراکز علمي کشور بايد روي اين صنعت و حوزه‌هاي مختلف آن کار کنند.

وي همچنين در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به درخشش تيم خودروي خورشيدي "هاوين 2" دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در مسابقات جهاني خودروهاي خورشيدي آمريکا گفت: تيم "هاوين 2" در اين مسابقات که بيش از 22 تيم از دانشگاه‌هاي برجسته‌‌ي آمريکا نظير MIT، برکلي، ژولک و ... شرکت داشتند، خوش درخشيد و توانست در مرحله‌ي گزينش جزو 30 تيم برتر باشد.

دکتر موسي‌خاني افزود: تيم "هاوين 2" در همه‌ي تست‌هاي ديناميکي که در روزهاي اول مسابقات توسط استادان برجسته‌ي جهان صورت گرفت، موفق شد با امتياز بالا جواز شرکت در مسابقات و مرحله‌ي پيست را کسب کند و در اين مرحله نيز به ياري خداوند مقام دوم جهان را به دست آورد که موفقيتي بي‌نظير است.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با اشاره به رکورد شکني خودروي خورشيدي "هاوين 2" در مرحله‌ي پيست مسابقات جهاني آمريکا، تصريح کرد: تنها نماينده‌ي کشورمان در اين مسابقات حتي دانشگاه ميشيگان که در صنعت خودروهاي خورشيدي پيشرو است را پشت سرگذاشت.

وي افزود: خودروي خورشيدي "هاوين 2" در مرحله‌ي جاده نيز با پيمودن بيش از 2700 مايل از ايالت تگزاس تا ايالت مينه‌سوتا به مقام هشتم رسيد و به عنوان تيم برتر و پرتلاش مسابقات جايزه‌ي ويژه‌اي دريافت کرد.

دکتر موسي‌خاني ادامه داد: از نکات جالب توجه اين مسابقات اين بود که در مراسم اختتاميه تمام حاضران به احترام تيم "هاوين 2"، اين تيم را به صورت ايستاده تشويق کردند و براي آن‌ها بسيار جالب بود که يک تيم گمنام و يک دانشگاه ايراني که رتبه‌ي جهاني بالايي هم ندارد، توانسته است چنين درخششي داشته باشد و بسياري از تيم‌هاي آمريکايي با حاميان مالي بزرگ‌شان را پشت سر بگذارد و با حمايت‌هاي مالي بانك صادرات ايران، شركت خودروسازي سايپا، شركت گيتا باتري، شركت حمل و نقل سريع هما اكسپرس و معاونت پژوهش و فن‌آوري رياست جمهوري چنين افتخاراتي را کسب کند.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين ضمن تبريک موفقيت‌هاي تيم خودروي خورشيدي "هاوين 2" به رهبر معظم انقلاب و مسوولان علمي کشور، گفت: اعضاي اين تيم با عنايت خداوند و توسل به امام رضا (ع) اين موفقيت‌ها را رقم زدند و مدال‌هاي خود را به آستان قدس رضوي اهدا کردند.

وي در خصوص ساخت خودروي خورشيدي "هاوين 2" و توسعه‌ي استفاده از انرژي‌هاي پاک گفت: جهان به سمت بيواکونومي حرکت مي‌کند و در همين راستا در سال 2020 تنها صنايعي مي‌توانند موفق باشند که به سمت اقتصاد زيستي حرکت کرده باشند. خودروي خورشيدي "هاوين 2" نيز طراحي بسيار جديدي دارد و با توجه به ويژگي‌هاي آن‌، بايد بتواند انرژي را ذخيره و توزيع کند و از شرايط تابش خورشيد خوب بهره‌مند شود و موقعيت خود را در مقابل آفتاب تنظيم کند.

دکتر موسي‌خاني ادامه داد: توليد خودروهاي خورشيدي، دانش پيشرفته‌اي است که روز به روز هم تکامل پيدا مي‌کند و تحقيقات در اين زمينه آغاز شده و دانشگاه‌ها و شرکت‌هايي که در اين زمينه سرمايه‌گذاري کرده‌اند براي اين برنامه‌ريزي مي‌کنند که در آينده‌ي اين صنعت در جهان پيشرو باشند. به عنوان مثال ما در مرکز تحقيقات خودروي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين چهار خودرو و يک موتورسيکلت برقي ساختيم که در مسابقات ايران اول شد. در واقع 5 محصول توليد کرده‌ايم و يک خودروي جديد 2 نفره هم متناسب با ويژگي‌هاي کشور عزيزمان طراحي کرده‌ايم که به دليل مسايل ترافيکي و امنيت سرنشينان بسيار اهميت دارد.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين تصريح کرد: مرکز تحقيقاتي ما، نخبه‌گاني را گرد هم آورده‌ است که استادان بسيار شايسته‌اي دارند و از آن‌ها حمايت مي‌کند. اين مرکز در تمام ايام سال به صورت شبانه‌روزي فعال است و در واقع اين دانشگاه دست در دست هم داده تا بتوانيم کشور عزيزمان را در مرزهاي دانش نگه داريم و ما هم در کنار دانشگاه‌هاي بزرگ و معتبر جهان پيشرو باشيم و آنچه خود داريم را از دانشگاه‌هاي بيگانه تمنا نکنيم و به هوش و يافته‌هاي نخبه‌گان خود اعتماد کنيم و بتوانيم محصولاتي در اين زمينه داشته باشيم.

وي با اشاره به تاکيد دکتر ميرزاده رياست دانشگاه آزاد اسلامي بر تاسيس شرکت‌هاي دانش‌بنيان، گفت: ما بايد بتوانيم در بازار رقابت داخلي و خارجي محصولات قابل رقابتي داشته باشيم و در يک برنامه‌ي 5 ساله اقتصاد دانشگاه را از محل غير شهريه تامين کنيم و در واقع 60 درصد منابع درآمد دانشگاه را تغيير دهيم و بتوانيم از کارآفرينان خود بهره‌ي لازم را ببريم.

دکتر موسي‌خاني در پايان با قدرداني از دکتر ستاري، معاون علمي و فن‌آوري رياست جمهوري به دليل بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، افزود: در اين بازديد مقرر شد مسابقات علمي ربوکاپ آزاد ايران در ستاد ميکرو در بنياد نخبه‌گان کشور قرار گيرد که اين خبر بسيار خوبي براي دانش‌پژوهان ايراني است.
آرشیو اخبار
  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین می باشد. طراحی و پیاده سازی : واحد اینترنت دانشگاه آزاد اسلامی قزوین